Nawożenie

Nawóz do róż – kiedy i jak stosować?

rose-1526259_640

Nawóz do róż jest potrzebny, aby rośliny rosły zdrowe i efektownie kwitły. Jeśli nie będą obficie i regularnie nawożone staną się osłabione, bardziej podatne na choroby i ataki szkodników. Nawozy można stosować już w momencie sadzenia oraz przez cały sezon. Warto jedynie pamiętać, że młodych róż (do roku) nie nawozi się nawozami mineralnymi. Używa się ich dopiero w momencie gdy są już dobrze ukorzenione.

Nawozy uniwersalne

Już od wczesnej wiosny można stosować nawozy o dużej zawartości azotu (np. Polifoska). Nawozi się nimi maksymalnie do połowy lipca. Od sierpnia aż do końca września używa się nawozów, które w swoim składzie nie mają azotu, a jedynie potas i fosfor (superfosfat, mączka fosforytowa). Granulki rozsypuje się wokół pnia, uważając aby nie trafiły na liście lub kwiaty. Następnie należy je lekko przykopać i obficie podlać. Bezwzględnie nie wolno przekraczać dawek podanych przez producenta.

Nawozy specjalistyczne

W przypadku róż najlepiej sprawdzają się nawozy specjalistyczne, gdyż zawierają wszystkie niezbędne im do rozwoju i kwitnienia pierwiastki. Oprócz azotu, fosforu i potasu są to m.in. żelazo oraz mangan. W tego typu nawozach pierwiastki te znajdują się w odpowiedniej formie i ilości. Nawozy mineralne stosuje się najczęściej 3 razy w sezonie: na przełomie marca i kwietnia, po czerwcowym kwitnieniu oraz w połowie lipca. Wiosną sprawdza się nawóz długodziałający, gdyż zawarte w nim składniki uwalniają się stopniowo do gleby nawet przez 3 miesiące. Już w sierpniu używa się z kolei nawozów jesiennych o znacznej zawartości potasu i fosforu. Pomagają one różom zdrewnieć na zimę, dzięki czemu pędy są bardziej odporne na przemarznięcie. Azot spowodowałby efekt odwrotny – wzrost pędów.

Nawozy organiczne

W przypadku róż doskonale sprawdza się obornik. Jednak nie wolno stosować go w świeżej postaci, mógłby wówczas spalić korzenie roślin. Najlepiej zastosować go na jesienie do przygotowywania gleby pod róże. Można wykorzystać go wprawdzie także w sezonie, ale po uprzednim przekompostowaniu. Jest cennym źródłem próchnicy, łatwo przyswajalnych składników pokarmowych oraz pożytecznych mikroorganizmów.

Warto stosować też kompost i to przez cały sezon. Sprawdza się także do kopczykowania róż. Cennym nawozem jest również biohumus- nawóz organiczny powstały z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Jest bardzo bogaty w mikroflorę bakteryjną i próchnicę pokarmową. Stosuje się go każdorazowo do podlewania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *