Uncategorized

Pielęgnacja storczyków

purple-moth-orchids-1340673_640

Storczyki można uprawiać z powodzeniem również w domu. Najważniejsze jest ich odpowiednie podlewanie oraz nawożenie i zapewnienie im okresu spoczynku. Początkowo wprawdzie może wydać się to trudne, ale z czasem nie powinno sprawiać większego kłopotu. Codzienna pielęgnacja storczyków będzie łatwiejsza jeśli koło siebie znajdą się gatunki o zbliżonych upodobaniach.

Jak podlewać storczyki?

Zazwyczaj orchidee podlewa się po całkowitym zeschnięciu ich podłoża. Częstotliwość podlewania wynosi od 3 do 16 dni i zależy m.in. od wielkości rośliny, etapu jej wzrostu, rodzaju pojemnika, temperatury i wilgotności powietrza, natężenia światła itd. W donicach glinianych ziemia przesycha szybciej, w plastikowych wolniej. Rośliny najlepiej jest podlewać poprzez zamoczenie. Storczyka wstawia się do naczynia z wodą na tak długo, aż podłoże zostanie całkowicie nawodnione. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Warto stosować wodę destylowaną lub pochodzącą z filtra odwróconej osmozy.

Storczyki i ich nawożenie

Storczyki wymagają nawożenia w okresie wzrostu. Jednym sposobem jest nawożenie dolistne, czyli spryskiwanie liści płynnym nawozem. Należy robić to regularnie, co 3-4 tygodnie. Późną wiosną i latem stosuje się nawozy azotowe. Obserwacja rośliny pozwala na stwierdzenie, jak duże jest jej zapotrzebowanie w tym względzie. Liście o zabarwieniu ciemnozielonym świadczą, że storczyk jest właściwie nawożony, z kolei jaśniejsze i lekko zażółcone wskazują na zbyt niskie nawożenie. Jednak zmiany w kolorystyce mogą wynikać również z innych względów.

Arkusz uprawy

Rośliny zawsze warto jest oznaczać etykietami z ich nazwami, pochodzeniem oraz datą zakupu. Jeśli jest ich w domu dużo, po jakimś czasie pamięć może bowiem spłatać figla. Każdy storczyk powinien więc posiadać swój arkusz uprawy. Tam znajdą się informacje takie jak: termin kwitnienia, czas trwania kwitnienia, opryski i ich skuteczność itd. Pozwoli to na ocenę z perspektywy czasu, czy dane warunku były dla rośliny odpowiednie, czy też należy coś zmienić.

Pielęgnacja w okresie spoczynku

niektóre gatunki orchidei np. Phalaenopsis nie mają wyraźnego okresu spoczynku. Kwitną niemal cały rok, więc ich wymagania pozostają w zasadzie niezmienne. Inne natomiast potrzebują w tym czasie zmiany wilgotności, temperatury, a nawet natężenia światła. Najczęściej przypada to na czas zimy. Wymagania storczyków są zróżnicowane, większości trzeba obniżyć temperaturę, ograniczyć podlewania lub całkowicie go zaprzestać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *