Pielęgnacje

Ukorzeniacze do roślin i ich zastosowanie

gazanie-1271937_640

Ukorzeniacze do roślin są preparatami, które mają ułatwić ukorzenienie się młodych sadzonek. Dzięki nim rożnie odsetek ukorzenionych roślin, poprawia się jakość systemów korzeniowych itd. Zazwyczaj mają postać proszku bądź pudru. Głównym ich składnikiem są auksyny – hormony roślinne, które wpływają na powstawanie korzeni przybyszowych u podstaw sadzonek. Ponadto zawierają witaminy oraz mikroelementy wspomagające działanie auksyn.

Jak działają ukorzeniacze?

Użycie ukorzeniacz wymaga zanurzenia podstawy sadzonki oraz strząśnięcia nadmiaru proszku i wsadzeniu jej do ziemi. W momencie sadzenia może dojść do usunięcia się całości proszku, lepiej wiec wcześniej przygotować sobie odpowiednie otwory w ziemi. Często końcówki sadzonek zwilża się, aby preparat ukorzeniający lepiej trzymał się ich powierzchni. Postępuje się tak zwłaszcza w przypadku roślin, które trudno się ukorzeniają. Niezależnie od zastosowanego ukorzeniacza, roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki – wilgotność, temperaturę powietrza oraz systematyczne nawożenie.

Rodzaje ukorzeniaczy do roślin

W sklepach można dostać kilka różnych rodzajów ukorzeniaczy. Rodzaj zastosowanego preparatu powinien być uzależniony od rodzaju sadzonek (zielne, zdrewniałe), trudności ich korzenienia się oraz gatunki. Najpopularniejsze są ukorzeniacze typu A, B oraz AB.

Ukorzeniacze A nadają się do ukorzeniania trudno korzeniących się sadzonek zielnych i półzdrewniałych sadzonek krzewów i drzew: róż, różaneczników, hortensji, jałowców itd. Ukorzeniacze B stosuje się do ukorzeniania sadzonek zielnych roślin doniczkowych i szklarniowych: pelargonii, dalii, chryzantem, bluszczy, geranium, skrętników, goździków itd. Ukorzeniacze AB wykorzystywane są z kolei do ukorzeniania sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych trudno korzeniących się. Sprawdzają się w przypadku forsycji, magnolii, porzeczek, wierzb, berberysów i jaśminowców. Czasem stosuje się je do sadzonkowania iglaków – cisów i świerków.

Czasem stosuje się także Ukorzeniacze Korzonek Z (sadzonki zielne, Ukorzeniacze Korzonek PD (półzdrewniałe) oraz Ukorzeniacze Korzonek D (zdrewniałe). W specjalistycznych sklepach ogrodniczych dostać można również ukorzeniacze Seradix B (sadzonki półzdrewniałe i zielne) oraz Rhizopon AA (sadzonki iglaków oraz zdrewniałe). Te dwa ostatnie preparaty zawierają wysokie stężeni auksyn i stosuje się je tylko do roślin bardzo trudnych w rozmnażaniu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *